je přírodní materiál a jeho údržbě je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost. Jedná se o vysoce kvalitní materiál – do značné míry se dokáže přizpůsobit chodidlu (v případě obuvi) nebo tělu (oblečení) a zatím pravděpodobně nikdo nevynalezl materiál, který je pro obuv vhodnější. Useň také může v průběhu své životnosti měnit vzhled – zejména barvené usně. To je pro tento přírodní materiál přirozené a nejedná se o vadu.
Přírodní useň není voděnepropustný materiál! Voděodpudivost zvyšujeme použitím ošetřovacích prostředků - přírodních krémů, balzámů, olejů nebo impregnací. Mokré výrobky z usně sušte postupně v dostatečné vzdálenosti od tepelného zdroje, nejlíp při pokojové teplotě.
Hladké a povrstvené usně (hladká kůže)
Hladkou a lakovanou useň čistíme otřením vlhkým hadříkem a následně suchým hadříkem osušíme. Lze také použít speciální k tomu určený čistící šampón na kůži. Poté naneseme tenkou vrstvu ošetřovacího prostředku - individuálně balzám nebo krém z včelího vosku, přírodní olej na kůži případně olej ve spreji. Necháme vsáknout a přeleštíme měkkým kartáčem, houbičkou nebo hadříkem k tomu určeným. Ošetření provádíme v pravidelných intervalech tak, aby kůže nezeschla, neztvrdla a nepopraskala. Pokud budeme useň (kůži) správně ošetřovat, dosáhneme změknutí a tím pádem pohodlného nošení a dlouhé životnosti.
Broušené usně, crazy usně, nubuky a velury
K čištění této tohoto materiálu je zapotřebí speciální gumový (nebo velice jemný ocelový) kartáček nebo speciální houbička. Pro ošetření usně lze použít olej na kůži ve spreji, pro zvýšení voděodpudivosti speciální impregnační sprej.
Bavlna představuje téměř dokonalý materiál, který je prodyšný, měkký, a navíc pohodlný. Na druhou stranu, díky svým přirozeným vlastnostem vykazuje i určité nevýhody, např. menší elasticitu, což znamená, že oblečení z bavlny je náchylné ke srážení po praní, kdy se již nevrátí do původního tvaru. Vzhledem ke svému přírodnímu původu mají oděvy z bavlny tendenci vytvářet žmolky způsobené krátkými vlákny. S ohledem na výše uvedené vlastnosti patří péče o oblečení a správná ochrana při praní k hlavním zásadám celkové údržby.
Výrobky z bavlny lze prát v teplé, nikoli však horké vodě. V závislosti na míře znečištění můžeme střídat teplou a vlažnou vodu – vždy však pouze podle pokynů uvedených na visačce oblečení. Použijeme-li kvalitní prací prostředek, dosáhneme požadovaného výsledku i při nižších teplotách. Podobně i při praní tzv. organické neboli bio bavlny je lepší použít mírnější cyklus – menším počtem pohybů a obrátek jednotlivých kusů oblečení při praní předejdeme jeho případnému poškození.
Navzdory pečlivosti při nastavování pracího režimu může praní v pračce zanechat na tkanině vyrobené z přírodní bavlny i některé negativní stopy. Tím se dostáváme k výběru vhodného pracího prostředku a aviváže. Moderní čisticí technologie používané v kapslích do pračky mohou účinně odstraňovat skvrny, rozpouštět i neviditelné stopy potu a zároveň zajistit náležitou ochranu vlákna.
U stoprocentních bavlněných materiálů může při sušení v bubnové sušičce docházet ke srážení oděvů. Víření v sušičce způsobuje ztenčování vláken prádla, což se projeví jeho celkovým sražením. Proto se doporučuje nastavit sušičku na jeden cyklus a teplotu snížit. Pokud pereme oblečení elastické, potištěné nebo vyrobené z bio bavlny, je lepší je nechat přirozeně uschnout na vzduchu.
V okamžiku, kdy se bavlněná vlákna dostanou do styku s vodou, může docházet k jejich zamotání. Následně při schnutí zůstávají vlákna zamotaná a způsobují, že je oděv na omak drsný a náchylný ke vzniku statické elektřiny. Zamotaná porušená vlákna na povrchu oblečení přitahují během pracího cyklu volná mikrovlákna (což jsou ty male kuličky, které vidíme pouhým okem). Toto lze omezit použitím správné aviváže. Aviváže typu Lenor pomáhají vlákna “uhlazovat” tj. rozmotávat, aby se mohla hladce pohybovat. Snižuje se tak tření mezi vlákny a lidskou pokožkou, a bavlnu pociťujeme jako měkčí a příjemnější. Oblečení z bavlny ošetřené aviváží zajistí pocit svěžesti na celý den.